sobota, 26 stycznia 2013

Indyjska Barbie - pierwsza edycja/India Barbie Doll - 1st edition.


Gdy naszym szarym krajem, wstrząsnął Stan Wojenny, a zwykły obywatel, nie wiedział, co mu przyniesie jutro, gdzieś za górami, za morzami, w innej rzeczywistości, wyprodukowano powyższe cudo... Dziś przedstawiam moje marzenie z dzieciństwa - pierwszą Barbie Hinduskę, jaka pojawiła się w raczkującej wtedy serii "Dolls of the World", w 1981 roku.
Latika, bo takie imię nadałam tej wielkookiej piękności, ma twarz opartą na moldzie Steffie, która w założeniu Mattela, była przyjaciółką Barbie. Steffie powstała w 1972r. i jej oblicze, jest jedynym, jakie istnieje od tamtego czasu nieprzerwanie, w seriach adresowanych tak do dzieci, jak i kolekcjonerów. Ponieważ jest to mój ulubiony mold lalek Mattela, poświęcę mu kiedyś odrębny wpis. Dziś pokażę tylko kilka przykładowych odsłon Steffie, która występowała we wszelkich możliwych odmianach narodowościowych i kolorystycznych. 


Tara Lynn i Malibu PJ (od lewej)

Benetton Teresa z drugiej i pierwszej edycji (od lewej).

Raptem inny kolor oczu i włosów, a całkiem różne lalki, prawda?


India Barbie urzeka swym głębokim spojrzeniem i delikatnością rysów. Choć ubranku i ozdobom (raptem naszyjnik i pierścionek) daleko do stroju z zakodowanymi informacjami odnośnie regionu i przynależności społecznej dziewczyny, lalka przemawia do mnie osobiście bardziej, niż jej mattelowskie następczynie. Tu urok tkwi w prostocie.
Moją Latikę, póki co, zdecydowałam się zostawić w pudełku, choć do zbyt ozdobnych ono nie należy. Jego stan pozostawia wiele do życzenia, bo nawet "szybka" odkleja się od tektury ze starości :-) Ale jest to unikat, a szacunek kolekcjonera, nakazuje mi z braku pomysłu na ciekawą sesję, zostawić lalkę w opakowaniu z pięknym, archaicznym już napisem i ciekawą grafiką.Wysokość: 29 cm.
Czas powstania: 1981 r.
Tworzywo: plastik.
Cechy szczególne: pierwsza Hinduska z serii: "Dolls of the World".
Sygnatura: Mattel Inc.
Kraj produkcji: Tajwan.

Height: 29 cm.
Period: 1981.
Material: plastic.
Special features: The first Indian in the series: "Dolls of the World".
Signature: Mattel Inc.
Country of production: Taiwan.

3 komentarze:

  1. Piękna lalka. Czekam na wpis o Steffie.

    OdpowiedzUsuń
  2. O, moja rówieśniczka ;)
    Najbardziej w niej podobają mi się te oczyska. I odnoszę wrażenie, ze są to największe steffowe oczy jakie widziałam. I raczej nie spotkałam się z lalką z moldem steffie, która by mi się nie podobała ;)

    OdpowiedzUsuń