poniedziałek, 8 lipca 2013

Tajski taniec/Thai dance


Tę wypracowaną parę tajskich tancerzy, kupiłam sobie w okazyjnym zestawie lalek etnicznych, na niedawne urodziny...


Tajlandzkie lalki, jak większość azjatyckiego rękodzieła, ujmują delikatnością kreski i bogactwem zdobień. Na przykładzie tej pary, idealnie widać splot tradycji kulturowych Indii i Chin.

Te piękności dodatkowo, oddają swoją postawą naturalność gestów i cały kunszt, tanecznego układu. A jest, nad czym chylić czoła, bo w tańcu tajskim rozróżniamy, bagatelka... 108 podstawowych ruchów. Żeby było zabawniej, tancerki skupiają się przede wszystkim na ruchach kolan i rąk. Właśnie dlatego, te ostatnie, zostały tak misternie wypracowane. Dopiero dziś, w palącym, jaskrawym słońcu, dopełniającym mi wyimaginowanej atmosfery Tajlandii - doceniłam w pełni warsztat artysty, który je wykonał.W wyobraźni się nie mieści, ale te palce są szyte! A ich grubość wynosi 2 milimetry!!! Coś podobnego, widziałam tylko u lalki z Cejlonu, lecz nawet jej dłonie, nie są tak gibkie, tak filigranowe, jak te tajskie...
Długie paznokcie tradycyjnych tancerek z Tajlandii i spiczaste, bogate nakrycia głowy, to cechy charakterystyczne w tajskim tańcu. Może się zdawać, że wszystko tam ma podobne, smukłe kształty - od architektury, po dodatki stroju:A nawet słynne koty tajskie (syjamskie), które już w XVI wieku, były hodowane na dworze królewskim w Tajlandii, odznaczają się szczupłą sylwetką z długim, spiczastym ogonem.


Trudno uwierzyć, że w ciągu roku, z tej gromadki, pozostała mi już tylko środkowa. Ta edycja moich syjamów, nie chciała niestety dożyć reklamowanych 20 lat :-(

Wracając do lalek... Nie da się pominąć milczeniem, perfekcyjnie namalowanych brwi i oczu:

A do tego: wszystko mieni się, nawet w domowej witrynie. Jest też równo przyszyte i przyklejone. Od razu widać, że to nie chińska masówka - choć najlepsze cechy starych, azjatyckich kultur, udało się zawrzeć w tych niewielkich postaciach.
Pozostaje mi tylko marzyć o innych lalkach z tego jakże ciekawego i pociągającego kraju...


Wysokość: 22 cm (z podstawą)
Tworzywo: różne tkaniny, plastik.
Cechy szczególne: wyjątkowo staranne, ręczne wykonanie.
Sygnatura: brak.
Data produkcji: czasy współczesne.
Kraj produkcji: Tajlandia.

Height: 22 cm (with stand) 
Material: various fabric, plastic. 
Special features: extremely careful, hand-crafted. 
Signature: none. 
Date of manufacture: modern times. 
Country of production: Thailand.  

2 komentarze:

  1. Jakie śmieszne buźki mają :) Sympatyczne

    OdpowiedzUsuń
  2. Buźki, to pryszcz, choć ktoś je tam pewnie cyzelował pędzelkiem. Ale te paluszki!

    OdpowiedzUsuń