czwartek, 1 sierpnia 2019

Lalki, zabawki i dioramy w Muzeum Powstania Warszawskiego


Wciąż nie mam czasu poczytać Waszych blogów, a to za sprawą natłoku wydarzeń, w których muszę uczestniczyć. Większość i tak chciałabym zobaczyć, więc nie narzekam, ale widzę, że organizm coraz silniej domaga się wypoczynku. Tylko jak to zrobić, skoro uznaję wyłącznie wypoczynek intensywnie aktywny? ;-) Chyba muszę popracować nad zmianą myślenia :-D ...75. lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Tak stolica obchodziła kolejną, półokrągłą rocznicę.


Park im. Żołnierzy Żywiciela, 29 lipca 2019.Plac Krasińskich, Msza Polowa i Apel Pamięci, 31 lipca.

Cmentarz Powązki Wojskowe, Godzina W i uroczystości przy Pomniku Gloria Victis, 1 sierpnia:

2 tygodnie wcześniej odwiedziłam Muzeum Powstania Warszawskiego na potrzeby wywiadu z niesamowitą osobą - Panią Misią, która od początku istnienia placówki, jest tam wolontariuszką. 


W zbiorach Muzeum znajdują się również oryginalne lalki, zabawki z okresu okupacji, w większości ręcznie wykonane oraz repliki, w tym - kopie postaci z teatrzyku podwórkowego:


Mnie zachwyciły i poruszyły autentyzmem te oto makiety/dioramy:


O lalkach w MPW, pisałam 2 lata temu TUTAJ:

Kilka dni później pojechałam do Domu Powstańca Warszawskiego, gdzie przeprowadziłam rozmowę z równie niesamowitą, wzbudzającą szacunek Panią Anną Wąsik - wolontariuszką w tym wspaniałym miejscu i Powstańcami. 


Zachęcam Was do zapoznania się z tym nietuzinkowym materiałem:


I oczywiście, zapraszam gorąco do Warszawy! :-D 

W tym roku włożyłam dużo energii w dokumentację obchodów PW. Niestety, Babcia nie jest już zainteresowana uczestnictwem - pozostała mi więc rola samotnego wilka....

4 komentarze:

 1. Serdeczne pozdrowienia dla Babci. Wybieram się do Warszawy, ale zdrowie ciągle nie pozwala na takie długie wyprawy. Dzięki za fotorelację. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, Sówko w imieniu Babci. Ona sama już coraz rzadziej kojarzy moich Znajomych, choć bywają jeszcze pozytywne niespodzianki.
   Życzę zdrówka i zapraszam serdecznie do Warszawy! :-)

   Usuń
 2. Sama z chęcią odwiedziłabym takie muzeum :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Koniecznie przyjeżdżaj, Eleno! :-) Wrażenia jedyne w swoim rodzaju.

  OdpowiedzUsuń