niedziela, 7 kwietnia 2013

Koreanka, której nie było/Korean, which was not


Na początku wieku, tu i tam na świecie, pojawiła się seria mattelowskich publikacji, pt.:"Odkryj świat z Barbie". Składała się z kilkudziesięciu numerów 16 - stronnicowej gazetki, skonstruowanej na podobieństwo bardzo schematycznego przewodnika turystycznego z fotografiami dóbr kultury i natury. Ale prawdziwym rodzynkiem, miało być ubranko dla lalki Barbie z kraju, o którym opowiadał dany odcinek.Cóż, Polska, jak to często bywa, nie doczekała się własnej edycji tego quazi kulturoznawczego magazynu dla młodszych miłośników Barbie. Nie jestem do końca przekonana, czy należy żałować. O ile marketingowe założenie było obiecujące, o tyle samo wykonanie ubranek trzeba uznać ze rzadko spotykaną, nawet jak na tę firmę - partaninę. Okazyjnie złowiłam kilka takich gazetek na Allegro, z czystej ciekawości. Niestety, prócz w miarę oryginalnych materiałów, bardzo luźno nawiązujących do estetyk danego regionu, otrzymujemy krzywe, siepiące się szwy i plastikowe zatrzaski, odpadające po pierwszym użyciu. Być może, zdarzały się i egzemplarze bardziej trwałe, ale to, co wpadło w moje kolekcjonerskie ręce, wypada śmiało nazwać jednorazówką. Tym bardziej, że jak już wspomniałam - seria miała być raczej adresowana do dzieci. Mimo tego, spodziewałam się raczej czegoś na miarę słynnych Dolls of the World, o których nie raz tu pisałam...
Sama już nie wiem, czy wypada poruszać tak śliski temat, jak Korea. Ale idę za głosem autora i koncentruję się w sposób poprawny politycznie na Korei Południowej :-)


Niemniej, strój, jaki ma reprezentować ten piękny, pokryty lasami w przeszło 60% kraj, nie pasuje do żadnego ze zwaśnionych państw. Hanbok, dołączony do gazetki, ma tyle wspólnego z narodowym ubiorem Koreanki, co ja z Barackiem Obamą. Od biedy można uznać go za azjatycką impresję, lub umowną kompilację szaty damskiej i męskiej.


I tylko jako taką hybrydę trzeba go traktować. Spośród 4. elementów, tunikę ze stójką i proste spodnie, określiłabym mianen typowo chińskich, okrycie wierzchnie stanowi luźne połączenie trendów japońskich i koreańskich, natomiast to, co ma zdobić głowę lalki, zdecydowanie odnosi się do tradycji Azji Środkowej (np. Uzbekistan).
Moją modelką ze względu na delikatność rysów i kolor ust, korelujący z ubraniem, została Barbie Basics 002, z moldem Kyla/Lea (r. powstania 2000). Wadą azjatyckiej piękności, w tym przypadku jest jej szczupłe ciałko Model Muse. Ubranka z serii: "Discover the world with Barbie", projektowane są na ciałka BellyButton (w środku). Dobrze leżą także na TnT (od lewej). Na MM, jak widać, są zbyt obszerne.Ubranko dla lalki Barbie: Południowa Korea.
Seria: "Discover the world with Barbie"
Nr.: 34.
Druk: Hiszpania. Rotocayfo - Quebecor.
Data produkcji: 2003 Mattel, Inc.

Clothes for Barbie dolls: South Korea.
Series: "Discover the World with Barbie"
No.: 34.
Printed Spain. Rotocayfo - Quebecor.
Date of production: 2003 Mattel, Inc.


6 komentarzy:

 1. Nie jestem znawczynią tematu, ale hanbok wygląda chyba inaczej. Na ebayu można kupić po hm, znośnej cenie całkiem przyzwoicie wyglądające.
  Inicjatywa słuszna, ale wykonanie pozostawia wiele do życzenie- niestety.
  Za to modelka dodaje mattelowskiemu ciuszkowi uroku :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Hanbok w wersji kobiecej, nie posiada przede wszystkim - spodni :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. No to pojechali z fantazją. ;) Dobrze, że nie widziałam wcześniej tego wydania, bo bym się za głowę złapała.

  OdpowiedzUsuń
 4. Od biedy, jak ktoś chce mieć lalkę w azjatyckim stylu, w gablotce, może się skusić :-)Ale nie nazywajmy tego Koreanką!

  OdpowiedzUsuń
 5. Mi sie podoba i lalka i strój pomimo, że nie jest ściśle taki jaki powinien być :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mnie też się podoba - w końcu nie bez przyczyny stoi w witrynie w... salonie :-)

  OdpowiedzUsuń