wtorek, 19 marca 2013

Hiszpanka bez wachlarza/Spanish with no range


Choć pierwsze przedstawienia wachlarza pochodzą ze starożytnego Egiptu, jego wygląd nie miał wiele wspólnego z tym, który wciąż jest obowiązkowym wyposażeniem torebki wielu kobiet południowej Europy. Mało kto wie, że w Azji do dziś jest używany przez przedstawicieli obu płci.
Dopiero około XV wieku, wachlarze zdobywają popularność na Starym Kontynencie, głównie we Włoszech i Hiszpanii, stając się nie tylko modnym dodatkiem do stroju, ale także wyznacznikiem statusu społecznego jego posiadaczki. W XVIII w. rozwija się sekretny "język" wachlarza dzięki, któremu ówczesne panie mogły kokietować i uwodzić mężczyzn, zazwyczaj w obecności swojej niczego nieświadomej, drugiej połowy.     
Również w Polsce, wachlarze zdobyły szerokie uznanie, wśród mieszczek i szlachcianek. Najdroższe były te robione z czarnych, strusich piór, lub z jedwabiu. Choć takich perełek w użyciu już raczej nie zobaczymy, trudno sobie wyobrazić hiszpańską damę w tradycyjnym stroju, bez tego eleganckiego dodatku.Niestety, moja Hiszpanka swój wachlarz straciła, zanim do mnie dotarła, wraz z innymi regionalnymi laleczkami, kupionymi okazyjnie w zestawie na Allegro. 


Poza tym jednym ubytkiem, pechowa dziewczyna trzyma się całkiem dobrze i nawet, jeśli nie zdobyłaby tytułu Miss Świata, bez wątpienia zachowuje klasyczny, hiszpański charakter. W obfitej sukni, z tradycyjnym welonem, upiętym na grzebieniu, wygląda tak, jakby zaraz miała dać popis żywiołowego flamenco.


Sama lalka, bez sukni i grzebienia, liczy zaledwie 10 cm. Datuję ją na przełom lat 60/70. Na stopach ma namalowane buciki.
Zrobiona jest z lśniącego, twardego plastiku, porusza kończynami, a położona - zamyka oczy.Szkoda, że tak niedopasowane kolorem, ale może w ich lazurowej barwie, tkwi siła spojrzenia tej małej laleczki? 

Wysokość: 10 cm, bez stroju i grzebienia.
Tworzywo: plastik.
Czas powstania: lata 60/70 XX w.
Cechy szczególne: ułamany wachlarz.
Sygnatura: brak.
Kraj produkcji: Hiszpania

Height: 10 cm, without clothes and comb.
Material: plastic.
Period: year 60/70 the twentieth century
Special features: chipped range.
Signature: no.
Country of production: Spain

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz