niedziela, 17 marca 2013

Indyjskie inspiracje. Dance'N Flex/Indian inspiration. Dance'N Flex


Zimę, jak wiadomo, lubię, lecz po wczorajszej wyprawie do stolicy w ten iście syberyjski, niepozbawiony uroku, ale idealny raczej dla pingwina dzień, zaczynam myślami przyzywać cieplejszy podmuch przyrody. Przedstawiam zatem stworzoną na modelkę Dance'N Flex Christie, ciekawy, prekursorski pomysł Mattela z roku 2002.
Co jest takiego niezwykłego w tej lalce z zaprojektowanym w 1990 r. moldem Asha, wykorzystywanym przez dobre kilkanaście lat do ciemnoskórych lalek? Odpowiedź brzmi: ciało!


Nienaturalnie szczuplutkie, z małym biustem, bez zawiasów i łączeń pomiędzy kończynami, a tułowiem, w całości wykonane z gumy. Umieszczone wewnątrz druty, przypominają popularne w latach '80 zwierzaki (Różowa Pantera, czy Pies Pluto), działające na tej samej zasadzie, z niemal nieograniczoną możliwością przybierania dowolnych póz. Tak samo i lalka dzięki temu technicznemu zabiegowi ma niespotykane wcześniej umiejętności sportowej artykulacji (wyłączając produkowane przez Mattel w latach '60, lalki typu Tutti, oparte na tym samym mechanizmie). 
Wady? Tworzywo jest twardsze niż u wymienionych, a zatem trzeba się nieźle wysilić, by ustawić ją w oczekiwanej pozie. Mimo tego daje zarówno dziecku, jak i dorosłemu kolekcjonerowi, szerokie pole dla wyobraźni. 
Niestety, brakiem naturalności odznaczają się płynne linie w przypadku łokci i kolan, ale i tak należy żałować, że Mattel jeszcze tylko 2 razy skorzystał z tego pomysłu, na przeciągu ostatniej dekady...
 Moja Christie została wystylizowana na Hinduskę (nawet zrobiłam jej maleńki srebrny pierścionek z czerwonym oczkiem z własnego kolczyka do nosa :-)) i pozuje w oszałamiająco wonnych kwiatach dwuletniej rośliny w ognistych barwach, znanych miłośnikom ogródków jako "lak pachnący":A tu już odgrywa bohaterkę romantycznej historii...  
Wysokość: ok. 30 cm.
Rok produkcji: 2002.
Tworzywo: guma.
Cechy szczególne: pierwsza Barbie o tak giętkim ciele.
Sygnatura: Mattel Inc.
Kraj produkcji:

Height: about 30 cm.
Year: 2002.
Material: rubber.
Special features: The first Barbie with such a flexible body.
Signature: Mattel Inc.
Country of production:

3 komentarze:

 1. O Matko, córko i wszystkie lalki!
  Po pierwsze- nie znoszę gumowego ciałka! Na tych fotkach to ciałko wcale mnie nie razi, a co więcej- innego sobie nie wyobrażam!
  I ta zieleń!! I kwiaty!!!
  Idę się zakopać pod kocem. Wyciągnijcie mnie jak wiosna przyjdzie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Od tej linii lalek odstraszył mnie właśnie brak naturalności łokci i kolan, a także obawa o trwałość ciałka, chociaż buźki miały urocze. Za bardzo przeżywam, kiedy lalka się rozpada. Miałam w dzieciństwie klonika z podobnym rozwiązaniem w rękach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przed erą Fashionistas, tylko ta lalka, chciała mi tak wdzięcznie uklęknąć i złożyć ręce. Mam jeszcze 2 Barbie i Teresę, ale fakt - raczej, by mieć, a nie korzystać, bo też boję się, że coś im ułamię.
  Króliku, chyba jeszcze długo będziesz koczował pod kocem. Choć jutro pierwszy dzień wiosny, śnieg zasypał całą Polskę :-) I ja idę się zakopać pod czymś ciepłym, do spółki z kotami...

  OdpowiedzUsuń