niedziela, 9 listopada 2014

Hiszpanka/HispanicOstatnio było długo, zatem dziś kondensuję się w wypowiedzi, bo już nie daję rady z zawieszającym się kolejny miesiąc komputerem. W najbliższych dniach znowu zrobię pewnie przerwę i oddam tego nawiedzonego grata z dalszą reklamacją do serwisu...
Więc krótko: O lalkach z Hiszpanii i detalach kobiecego tradycyjnego stroju, pisałam już na tym blogu, zatem dziś skupię się wyłącznie na Hiszpankach wydanych przez firmę Mattel. (z pominięciem Shelly)
1. Spanish Barbie zadebiutowała w 1983r. Była to wyrazista, wdzięczna lalka na moldzie Hispanic/Dee Dee. Nie wiem, czy do końca dopasowanym do typu urody, mimo obiecującej nazwy, ale bez wątpienia nie pozbawionym uroku.
2. Spanish Barbie Special Edition z 1991r, to prezentowana dziś wyjątkowo udana lalka na moldzie Steffie, którą cieszę się od nie tak dawna, a o której marzyłam od chwili ujrzenia jej w internecie. Żywy dowód na to, że pragnienia jednak się spełniają ;-)


3. W 1996r. wydano w specjalnej edycji na rynek lokalny (Hiszpania) Andalucia Barbie, zaprojektowaną przez Pepe Jimenez. Lalka ma klasyczny mold Super Star, ale dodaje jej walorów, wyrazisty koloryt charakterystyczny dla Barbie produkowanych na rynki inne niż amerykański.  
4. Genderowa Spanish Barbie z 1999r, bardzo osobliwa i blada, na moldzie Mackie, a do tego androgyniczna w charakterze i ubrana dodatkowo w strój torreadora, nie zdobyła mojego serca - może dlatego, że miałam ją bez oryginalnego ubranka, a może po prostu przegrała z jakąś inną lalką, która zajęła jej miejsce. Tak, czy inaczej, z małym żalem wysłałam ją do osoby, której dała dużo radości.
5. Spain Barbie z 2008, to oprócz prezentowanej dziś lalki, druga najpiękniejsza Hiszpanka w wykonaniu Mattela. Pamiętam, że była ostatnią lalką kupioną w sklepie naziemnym, tuż przed odkryciem wygody internetowych zakupów ;-). Mold Lara/Ana idealnie do niej pasuje.
6. Najnowsza Spain Barbie z 2012, na tym samym moldzie, to mizerny cień swojej poprzedniczki. Nie wiem po co Mattel znowu wydał Hiszpankę i to tak marną? A gdzie Barbie z Izraela, Kirgistanu, Chorwacji, czy Gruzji? Za dużo chcę? ;-))


Ok. Dziś pokazuję z dumą i wzruszeniem moją Sybillę. Lalka hipnotyzująca i wyrazista - jak dla mnie nieco w sefardyjskich klimatach, które osobiście uwielbiam. Nie zdziwiłabym się, gdyby zaśpiewała w ladino ;-)
Jej estetyka, to kwintesencja początku lat '90, zwłaszcza w grupie lalek świata. Żywe, odważne barwy, tak w malunku twarzy, jak i stroju.Dla porównania Benetton Teresa z 1990r. na moldzie Steffiei Native American Barbie na moldzie Diva/Midge z 1992.


Ach, i ta urocza biżuteria z ornamentami! Mattel wykorzystał te formy także, m.in. do Native American Barbie na moldzie Teresy z 1993r.Jakie piękne i charakterne, były kiedyś te lalki...
A ja, jak zwykle się streściłam ;-)))PS. Las za jej plecami wygląda jak obraz, ale nie dajcie się zwieść - to real sprzed 2 tygodni!Zachęcam do zmierzenia się z trudnym tematem, nie tylko miłośników kotów - na moim blogu ekologicznym:  simran4.blogspot.com. Ciekawa jestem Waszych opinii.


Wysokość: 29 cm.
Tworzywo: guma, plastik.
Sygnatura: Mattel INC.
Cechy szczególne: Barbie reprezentująca Hiszpanię.
Kraj produkcji: Chiny.
Data produkcji: 1991.

Height: 29 cm.
Material: rubber, plastic.
Signature: Mattel INC.
Special features: Barbie representing Spain.
Country of production: China.
Date of manufacture: 1991.

9 komentarzy:

 1. Bardzo urodziwa Hiszpanka :) przepiękne wykonanie, suknia i detale. Pozostałe laleczki też śliczniutkie- wszystkie mają taki wyraziste kolory.. bardzo to lubię w lalkach, dodaje im to wiele uroku :-) Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :-). Właśnie tej wyrazistości mi dziś brakuje...

   Usuń
 2. pogodne te panienki a LAS - oszałamia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. LAS jest zawsze poza konkurencją!!! ;-)

   Usuń
 3. Jak zwykle Twoje lale olśniewają urodą!

  OdpowiedzUsuń
 4. Czasem prezentuję i mniej urodziwe ;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak zwykle ciekawy post, piękne zdjęcia i śliczne lale.
  Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
 6. Lalka wspaniała, nietypowa na tle innych Hiszpanek Mattela za sprawą kompletnego braku barbiowego seksapilu. Ubrana niczym hiszpańska matrona, a jednak taka młoda, radosna i pełna życia.

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękna Hiszpanka w bardzo ciekawym stroju. Swego czasu bardzo chorowałam na podobną lalkę w czerwono-czarnym stroju. Ta również jest wspaniała.

  OdpowiedzUsuń