środa, 4 lutego 2015

Meksykański chłopak/Mexican boy


W dzieciństwie słowo "sombrero" plątało mi się w ustach i około połowy ginęło, zadławione milczeniem - podobnie jak wszystkie słówka z nagromadzeniem głosek "r" oraz "żet" ;-) Dodatkowo "sombrero" uważałam za nazwę własną jakiegoś straszliwego mordercy! Ot, latynoski odpowiednik Kuby Rozpruwacza. Skąd takie skojarzenia w głowie małej dziewczynki? Nie wiem. Podobnie jak nie mam pojęcia, czemu rysowałam cmentarze i bałam się panicznie samolotów sunących po niebie... Nie bałam się za to ciemnych bram i dużych zwierząt. No, może z wyjątkiem człowieka ;-)
Dziś zwięźle kończę meksykański wątek. Sterroryzowana przez sabotujący nadal i nieubłaganie komputer, oraz cielesne boleści niepoddające się reklamowanym środkom - przedstawiam oryginalną meksykańską lalkę, kupioną na polskim Allegro za około 10 zł, jakieś 2 lata temu. Być może gdyby nie rozwałka sprzętu, udałoby mi się znaleźć coś na temat tej lalki w sieci. Ale techniczna siła wyższa, nie pozwala długo korzystać z dobrodziejstw cywilizacji ;-)
Niech więc ten przygotowany na każdą życiową ewentualność chłopak, pokaże się w całej krasie!


Datuję go na lata '70 XXw. Miałam to szczęście, że nabyłam go nawet w przezroczystym pudełeczku w kształcie tuby. Nadgniecionym, ale za to z naklejkami:Jest też sombrero! ;-) Kolejny element stroju uznany za regionalne nakrycie głowy w Chile i Meksyku, zaczerpnięty od białego człowieka. No, ale to było w XV wieku, więc kapelutek z wielkim  rondem, zdołał już wrosnąć w tradycję Ameryki Południowej.Pod nakryciem głowy, chłopak ma przyklejone prawdziwe włosy. Baki są już malowane, podobnie jak oczy. Wszystko jest bardzo staranne, jak na tak małą lalkę.Niestety, nie znalazłam żadnej pani o tych wymiarach, która chciałaby pozować wraz z tym przystojniakiem do rodzinnej fotografii. Więc jak to w życiu bywa - można być urodziwym, dobrze ubranym, a i tak skończyć egzystencję w samotności, na łonie cywilizacji lub natury...
Chłopakowi z Meksyku, towarzyszył w sesji... kwitnący patyczak australijski:
A tu już kolejna lalka, która szuka nowego domu: Summer - 25 zł.
Wysokość: ok. 12 cm.
Tworzywo: plastik, tkanina.
Sygnatura: brak na lalce.
Cechy szczególne: prawdziwy, regionalny upominek.
Data produkcji: prawdopodobnie lata '70 XXw.
Kraj produkcji: Meksyk.

Height: about 12 cm.
Material: plastic, fabric.
Signature: No on the doll.
Special features: real, regional gift.
Date of manufacture: '70 years of the twentieth century is likely.
Country of origin: Mexico.

8 komentarzy:

 1. .... no proszę bardzo jaki z niego "maczo" i to pełną gębą :)))
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Taki duży pistolet plus taki duży kapelusz - chłopak musi zachować szczególną ostrożność, kiedy strzela, bo połączenie tych dwóch akcesoriów może zaowocować jakąś niechcianą tragedią ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czterdzieści lat i bez szwanku, to chyba jednak sobie radzi :D

   Usuń
 3. Miałam kiedyś takie maleńkie sombrero przywiezione z olimpiady w Meksyku .
  Było zrobione z tkaniny przypominającej bandaż pomalowany kilkoma warstwami farby emulsyjnej .Wykończone złotym sznureczkiem miało przyklejony z tyłu wełniany pas z ręcznie tkanej wełny - podobny do tego, który Twój Lalek ma na ramieniu . Owo nakrycie głowy było skarbem w mojej kolekcji folkowej aż zeżarło go stado rozbestwionych moli :( . Mam nadzieję, że miały chociaż czkawkę ...
  Podoba mi się Twoja laleczka :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Meksykański chłopak bardzo przystojny i świetnie ubrany! Sombrero kapitalne!

  OdpowiedzUsuń
 5. O fajny jest i faktycznie wygląda na dopracowanego:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Sombrero, latynoski złoczyńca? może to tłumaczy jego notoryczną
  samotność? jak widać - tylko patyczak australijski nie zraził się doń...

  OdpowiedzUsuń
 7. Śliczny ! Zdjęcie przy kaktusie najlepsze :-)

  OdpowiedzUsuń